×

מרכז ראשון מסוגו בעולם לסובלנות והכרת האדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית יוקם בישראל

מאיר דהן, יו"ר קרן שלם וראש המועצה המקומית מזכרת בתיה:" המרכז החדש יתן לציבור אפשרות להכיר מקרוב את האנשים המיוחדים. זה יהיה מרכז ארצי לסובלנות ולהכרת השונה. עם הקמתו אני מאמין שכל ילד במדינת ישראל יבקר בו".

כמה פעמים בחיים יצא לכם להגיד "פעם ראשונה בעולם שעושים את זה"?
"פנים אל פנים", מיזם ראשון מסוגו בעולם, ביוזמת קרן שלם, צובר בימים אלו תאוצה ומתקדם משלב תכנון להתחלת עבודה. במסגרת הפרוייקט הייחודי יזמה קרן שלם, המציינת 30 שנות פעילות לטובת האדם עם המוגבלות שכלית התפתחותית, מרכז מבקרים ראשון מסוגו בו תינתן למבקרים אפשרות להציץ ולחוות את עולמם של האנשים עם המוגבלות השכלית, להכיר את יכולותיהם ולפגוש בהם פנים אל פנים. המרכז יהווה גם מקום עבודה ותעסוקה לאנשים עם מוגבלות שכלית.

ריבה מוסקל, מנכ"ל קרן שלם, מספרת: "בשנים האחרונות קיימת מגמה של הבאת נושא המוגבלות לקדמת הבמה של השיח הציבורי. המגמה הכוללת מובילה מהלך המבקש שינוי תפיסה לגבי אנשים עם מוגבלויות. קודם כל ברמת ההכרה ואח"כ ברמת ההבנה והקבלה ולבסוף, שילובם בחברה באופן שוויוני והוגן ככל האפשר. ליצירת השינוי הזה, יש צורך להמשיך ולהעלות את המודעות לנושא אנשים עם מוגבלויות לכותרות. אחת הדרכים לעשות זאת, היא ע"י פתיחת מרכז מבקרים המעביר חוויה עוצמתית המשנה סדרי עולם ומסוגלת לשבור דעות קדומות".

במסגרת בניית התשתיות למרכז המבקרים, נעשתה עבודת שטח הכוללת ביקור במסגרות מגורים ותעסוקה של אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, ראיונות עם אנשי מקצוע, ביקור בהצגות ובתערוכות ומפגשים עם אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. תוצר הלמידה הנו ספר פרוייקט הכולל את השלבים מיצירת קונספט, מסרים וביצוע. הכנת ספר הפרוייקט נעשתה על-ידי חברת פרומרקט המתמחה בבניית קונספטים למרכזי מבקרים. "מרכז המבקרים יעביר חווית מבקר הכוללת העברת מסרים וערכים דרך חוויה אינטראקטיבית והתנסות אישית של הקהל. מסבירה ריבה. זהו כלי יעיל ליצירת חוויה זכירה לאורך שנים ומסר מרכזי איתו יוצא המבקר בתום הביקור – "המוגבלות שלנו היא הדעה הקדומה שלכם".

במרכז המבקרים החדש, שיוקם באחת מערי המרכז, יהנו המבקרים מיותר מ 500 מ"ר של חוויה רב חושית הכוללת את כל חושי המבקר, אינטראקטיביות והתנסות אישית, עיצוב ושפה יצירתיים מיוחדים ולעושר ומגוון של תכנים ומסרים.

מאיר דהן, יו"ר קרן שלם וראש המועצה המקומית מזכרת בתיה: "קרן שלם עברה לשלב ביצוע הפרוייקט וכבר ניפגשנו עם מספר ראשי ערים לאיתור מיקום . כראש רשות
מקומית וכיו"ר קרן שלם אני נפעם מההיענות ומהבנת הצורך והנושא בקרב ראשי הערים איתם ניפגשנו. בנוסף מקיימת הקרן מגעים עם עמותות הפועלות בתחום, הן מבחינת שיתוף פעולה והן מבחינה תפעולית. כקרן אשר חרטה על דיגלה את נושא השילוב, ההסברה וביצוע פעילויות להסרת חסמים ודעות קדומות חשוב לנו שהמרכז החדש יהיה

נגיש לציבור, ובכלל זה חיילים, תלמידים ושאר שכבות האוכלוסיה. המיזם החדש יכיל תכנים המתאימים לכל המגזרים. בנינו עם אנשי המקצוע מודל מא’- ת’ ואנו מאמינים שהביקור בו יגרום לשינוי עמדות והסרת חסמים. אנו מאמינים שהמרכז ימשוך ביקורים של אנשי מקצוע מחו"ל ושניתן יהיה לשווקו ולהעתיקו גם מעבר לים".

"כשותפים שלנו בתחומים רבים, גם כאן מצאנו כי אקים הם שותפים לרעיון ולכיוון של הקמת מרכז חווייתי רב חושי – ליצירת שינוי חברתי משמעותי. מספרת ריבה. במסגרת קידום הפרוייקט ניפגשנו עם מנכ"ל אקים – סיגל פרץ יהלומי ויו"ר אקים עמי איילון שם הוחלט על שיתוף פעולה לקידום המיזם והבאתו מהכוח אל הפועל".

סיגל פרץ יהלומי: "מדד ההכללה (inclusion), של אקים, לאנשים עם מוגבלות שכלית בחברה הישראלית שנערך בשת"פ עם מכון ב.י. לוסיל באוניברסיטת ת"א והוצג השנה, מראה כי י 67 אחוזים לא יודעים כיצד לענות לאדם עם מוגבלות שכלית, רבע מהם חושבים שהוא עלול להיות אגרסיבי כלפיהם, כשליש סוברים שכדאי שאנשים עם מוגבלות שכלית יגורו במסגרות נפרדות וכמחצית מהם העדיפו שלא להיות חבר של אדם כזה. אולם הממצא החשוב ביותר הוא שככל שלאדם היכרות אישית קודמת עם האדם עם המוגבלות השכלית, כך עמדותיו כלפי אנשים עם מוגבלות שכלית חיוביות יותר.

שיתוף הפעולה עם קרן שלם טבעי עבורנו. קרן שלם ואקים משתפות פעולה מזה שנים רבות כשהמטרה היא אחת – שיפור איכות החיים ושילוב של אנשים עם מובלות שכלית התפתחותית בקהילה. מרכז המבקרים הינו מיזם חברתי חוויתי שיקרב את החברה הישראלית לאנשים עם המוגבלות שכלית התפתחותית ואין ספק שלצד עשייה חינוכית חשובה בכל בתי הספר בארץ יכול לעשות את השינוי".

ריבה מוסקל, מנכ"ל הקרן מסכמת:"הפרוייקט קורם עור וגידים וכל יום שעובר אנו עושים V שמקדם את הפרוייקט צעד נוסף קדימה. מרגש לחשוב שאנו לקראת ביצועו של פרוייקט של פעם בחיים, פרוייקט עולמי בכל קנה מידה אשר אין ספק שיביא איתו מציאות חדשה של שילוב, הבנה, הסרת חסמים והסרת דעות קדומות. אנו בטוחים שהמפגש פנים אל פנים עם אנשים מיוחדים ימחיש לציבור הרחב, אשר יבקר במרכז, שהשמיים הם הגבול ולעיתים קרובות המוגבלות האמיתית היא הדעה הקדומה. אנו מעריכים כי המרכז החדש ייפתחת לציבור במהלך שנת 2015 ויהווה מוקד עליה לרגל של הציבור הרחב ושל אנשי מקצוע מהארץ ומהעולם.