×

מטרת המיזם

להנגיש כלי טיפולי מבוסס ראיות, אשר השימוש בו משמר ומשפר התנהגויות חברתיות בסביבות עבודה של אנשים עם מוגבלויות,
ובפרט אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית.

האתר מכיל מחד את הכלי- סרטונים ומצגות מוכנים להעברה, ומאידך מכיל גם את כל המידע הדרוש לשימוש נכון בו: תדריך וסרטון למטפלים ישירים ומדריכים במסגרות התעסוקה וחוברת מורחבת עם תקציר המחקר- עבור מרפאים בעיסוק ורכזים.

האתר מכיל גם סרטוני וידאו מודלינג המסייעים למטפלים ומדריכים בטיפול ישיר של אנשים עם מוגבלויות, בקבלת החלטות ובהתנהגות נכונה במצבים שונים.

המיזם מבוסס על מחקרן של פרופ' תמר וייס, שרון זלוטניק, יפעת בן רפאל, עינת גל, 2019, אונ' חיפה

שימוש ביישום ממוחשב להדגמה ולמידה באמצעות תרחישי וידאו לצורך שיפור מיומנויות חברתיות הדרושות לעבודה בקרב אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית

המחקר נעשה במימון קרן שלם

מה זה וידאו מודלינג?

זהו כלי טיפולי שדרכו לומדים ומלמדים התנהגויות רצויות באמצעות תרחישי וידאו שונים. למידה מתוך צפייה באמצעים טכנולוגיים מאפשרת סביבה בטוחה ולא מלחיצה, להתנסות במיומנויות חדשות.

בזמן המפגש האדם צופה בסרטון המכיל מיומנות אותה מעוניין ללמוד. ישנם סרטונים בהם לומדים לבצע מטלה, כזו המכילה רצף של פעולות וישנם סרטונים בהם לומדים התנהגות חברתית רצויה.

הוידאו מודלינג הוא כלי מבוסס ראיות ומקובל לטיפול בקרב ילדים ובוגרים עם אוטיזם. צוות החוקרות והמיזם מתאימות אותו גם עבור אנשים עם מוגבלויות נוספות.

לסרטון המציג את עיקרי המיזם

 

על הסרטונים

הסרטונים צולמו במסגרת מחקרים של הקרן.

סוג אחד של סרטונים, המיועד לאנשים עם מוגבלויות, מכיל קבוצות סרטונים.

בכל קבוצה קיים סרטון המציג בעיה חברתית ושלושה סרטוני פתרון לבעיה, כאשר רק אחד מהם מציג התנהגות מתאימה (מסתגלת). סרטונים אלו מהווים בסיס למפגשים קבוצתיים או פרטניים, במהלכם בוחר המשתתף סרטון שהכי מתאים בעיניו כפתרון לבעיה שהוצגה, חושב על פתרונות נוספים ומציג יחד עם המנחה משחק תפקידים ומתנסה בהתנהגות המסתגלת-בסביבה תומכת ובטוחה.

הסוג השני, מיועד עבור מדריכיהם של אנשים עם מוגבלויות בתעסוקה הנתמכת ומכיל סימולציות של אירועים מחיי היומיום בעבודתם של אנשים עם מוגבלויות ומדריכיהם, בהן מדגימים השחקנים המגלמים מדריכים- התנהגות נכונה במצבי משבר ודילמות אתיות.

אודות צוות המיזם

 • יפעת בן רפאל
  יזמת ומנהלת הפרויקט, בעלת נסיון מתמשך עם אנשים עם מוגבלויות במרכז ההכנה לתעסוקה ע"ש ברסין, אלווין ישראל
 • שרון גנות
  מנהלת ידע ומחקר, קרן שלם
 • יעל שדלובסקי-פרס
  מנהלת תחום ריפוי בעיסוק ופעילות יום, השירות לדיור תומך, אגף הדיור, מינהל מוגבלויות, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים
 • נעמה שביט
  מנהלת תחום פיתוח ידע והכשרת כוח אדם, השרות להערכה והכרה, אגף להערכה, הכרה ותכניות, מינהל מוגבלויות, משרד הרווחה והשירותים החברתיים
 • רחל סרי
  מנהלת תחום שילוב בתעסוקה בקהילה, שירות בוגרים ומזדקנים, אגף קהילה, מינהל מוגבלויות, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים

המיזם במימון קרן שלם

למידע ופרטים נוספים על המיזם, ניתן לפנות לשרון גנות, מנהלת ידע ומחקר בקרן שלם, במייל  [email protected]


דילוג לתוכן