×

הערכת תכנית (פיילוט) להנגשת הזקנה וההזדקנות בקרב אנשים עם מש”ה והמערך שסביבם

מק"ט 890-155-2019| מחברים נוספים : נגה חן

מחקר הערכה זה נעשה ע”י מכלול- יח’ הערכה ומחקר של קרן שלם.


בצע הזקנה מלווה בהשפעות האופייניות לכלל הכלל כולל בעיקר הפחתה וחוסר התחדשות הבא לידי ביטוי ושהה המשולבים זה ובתהליך הזקנה: הממד הביולוגי (פיזי וקוטיבי), המרגש החברתי והממד החברתי. אדם מזדקן עם מש”ה חווה את אותן השפעות אך נוספים פעולות הנגרמים כולל ו/או נלווים למוגבלות עצמה, למשל צמצום קשר עם בני המשפחה שהזדקנו ומותירם ללא עורף משפיעים משפחתיים, התמודדות עם מצבי אבל, ירידה בת פעילות ועוד.


במטרה לעזור בהכנה מתאימה לגיל הזקנה ולהתמודד טוב יותר עם המעברים והאתגרים הצפויים, פותחים תכנית להעברת סדנאות מותאמות אנשים עם מש”ה המבחנים בהנגשת נושא הזקנה, שילוב תמיכה של מערכת המשפחתית והמערכת המקצועית המלווה אותם. בנושא זה ובעבודה עם אוכלוסייה זו: ד”ר דליה נסים, מנהלת מקצועית של מכון, מנהלא בבית איזי שפיר. ד”ר מיכל וולף, מנהלת סניף אלווין חיפה והצפון; עו”ס טובה פנקס, מנהלת מרכזית היום באלווין ירושלים; אבי הולר – מנהל מרכזי היום לגמלאים בסניף אלון השרון והמרכז; גל אזוולוס – מנכ”ל מעונות גל; נוגה שפילברג – מנהלת מקצועית מעונות גל.


התכנית בשנת הועברה לראשונה כפיילוטת תש”פ במרכז לגמלאים עם מוגבלות שכלית בשתי תש”ת : חולון ורחובות. את הפיילוט לוותה הערכת מעצבת על ידי ‘כלול’- יחידת הערכה ומחקר של קרן שלם, במטרה לטייב את התכנית/סדנאות ולבחון את הצלחת הצלחת ותרומתה לקהלים מצאי הפיילוט מוצגים במסמך זה.

לתדריך התוכנית המלאה

 

 


פריטים קשורים